^do góry
foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

Województwo Wielkopolskie bez barier - 70 tras turystycznych

Zmarł prof. Krzysztof Mazurski

krzysztof mazurskiPrzed chwilą dotarła do nas smutna wiadomość, z którą chcemy się z Wami podzielić: w wieku 69 lat zmarł profesor Krzysztof Radosław Mazurski. Jego postaci nikomu związanemu z turystyką, Dolnym Śląskiem i Sudetami nie trzeba chyba przedstawiać. Na jego artykułach, opracowaniach, książkach i przewodnikach wychowało się kilka pokoleń krajoznawców i przewodników turystycznych.

     Krzysztof urodził się 13 sierpnia 1946 roku w Warszawie, ale już rok później mieszkał we Wrocławiu, z którym związał swe życie. Zakochany w regionie, uważany był za jednego z najlepszych, posiadających największą wiedzę regionalistów. Chętnie dzielił się swoją wiedzą, zajmująco opowiadając o swej pasji, jaką zawsze był dla niego Dolny Śląsk. Nie sposób wymienić wszystkie publikacje, jakie znajdują się w jego dorobku, ale warto wspomnieć o przynajmniej kilku z nich. Współpracował przy monumentalnym dziele, jakim jest Słownik Geografii Turystycznej Sudetów. Napisał przepiękną opowieść o życiu Marianny Orańskiej, zawartą w książce „Miłość i dramaty królewny Marianny”. Wydał też „Geografię turystyczną Sudetów”, będącą swoistą biblią dla krajoznawców. Kilka lat temu ukazała się jego „Historia turystyki sudeckiej”.

     Miałem przyjemność znać Krzysztofa od wielu lat, wiele razy rozmawialiśmy o tematach sudeckich i okołosudeckich, współpracowaliśmy też na niwie zawodowej. Informacja o jego śmierci jest jedną z dwóch najsmutniejszych, jakie dotarły do mnie w tym roku. Pierwsza też związana była ze śmiercią, ze śmiercią mojego ojca. Mimo, że dzieliła nas z Krzysztofem różnica wieku przynajmniej jednego pokolenia, był dla mnie jak kolega, nawet nie starszy kolega, ale jak kolega, który nigdy nie odmówił mi pomocy. Myślę, że nie tylko mnie będzie go brakowało…

Waldemar Brygier – NaszeSudety.pl 

Do kondolencji dołącza się redakcja tourist.net.pl i dolnyslask.tv 

Interior

www.progres.media.pl

www.bezbarier.info.pl

Copyright © 2013. dolnyslask.tv redakcja Rights Reserved.


Facebook youtube