^do góry
foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

Polska bez barier - 500 tras

okladka DVD
Oddajemy w Wasze ręce przewodnik turystyczny pt. „Polska bez barier – 500 tras turystycznych dla osób niepełnosprawnych” ze szczególnym przeznaczeniem dla wózkowiczów, osób z wadami słuchu i niewidomych. Publikację drukowaną , Mapę, DVD, aplikację i serwis www kierujemy także do dzieci, młodzieży i seniorów Poprzez tę publikację chcemy pokazać miejsca i trasy oraz walory turystyczne Polski. Przewodnik ma inspirować i zachęcać do aktywnego wypoczynku oraz udziału w życiu społecznym i na turystycznym szlaku.

Weryfikacja miejsc i ich dostępność zajęła nam prawie 5 miesięcy. Liczne wyprawy w teren były konieczne, aby sprawdzić i potwierdzić przydatność danej trasy dla tej grupy turystów.

Opisane trasy mają długość od 1 do 30 km i mogą być przemierzane pieszo, na rowerze oraz na wózku inwalidzkim. Podawana długość tras obejmuje pętlę lub odległość tam i z powrotem. W opracowaniu tym odeszliśmy o wariantu zależnego od przystanków komunikacji masowej (chociaż część tras takie możliwości stwarza), a ze względu na duży postęp w komunikacji samochodowej, stawiamy na transport indywidualny i grupowy (samochody, autokary nisko pokładowe, busy dla wózkowiczów oraz transport koleją). W związku z tym, że pojęcie osoby niepełnosprawnej jest bardzo szerokie i obejmuje wiele dysfunkcji, staraliśmy się w tej publikacji opracować trasy ze szczególnym nastawieniem na osoby na wózkach, dla których krawężnik bez podjazdu czy duże nachylenie drogi jest barierą. Trasy zamieszczone zostały zweryfikowane w terenie i można powiedzieć, że jeśli wózkowicz sobie poradzi, to osoby z innymi dysfunkcjami także. W przewodniku zapraszamy do odwiedzenia wielu obiektów kultury, atrakcji przyrodniczych, muzealnych i uprawiania turystyki aktywnej. Od gór, przez niziny, jeziora aż po Bałtyk. Wybierając trasy, myśleliśmy również o dzieciach i seniorach, którzy z uwagi na wiek są z reguły mniej sprawni. Chcemy, aby ta publikacja pozwoliła im korzystać z dobrodziejstw turystycznych Polski. Powinna być inspiracją do aktywności ruchowej i rekreacji na świeżym powietrzu dla tych wszystkich, którym zdrowie nie pozwala na duży wysiłek i wyczyn w ekstremalnych warunkach, a którzy chcą nadal korzystać z uroków natury. Układ treści przewodnika oparty jest o województwa i powiaty. Liczymy na to, że po pierwszej edycji to sami niepełnosprawni będą proponować kolejne trasy i miejsca godne odwiedzenia a w pełni przystosowane dla osób z dysfunkcjami.
Zapraszamy do Polski – regionu bez barier ! Autory: Stanisław Francuz, Marta Francuz, Marcin Francuz, Wiktor Francuz
Zarząd Stowarzyszenia PROGRES

Wersja do pobrania w  pdf na stronie www.bezbarier.info.pl/download

Aplikacja pt. Polska 500 tras jest  już  do  pobrania na Google Play (działa na Androidzie)

Interior

www.progres.media.pl

www.bezbarier.info.pl

Copyright © 2013. dolnyslask.tv redakcja Rights Reserved.


Facebook youtube